Система от мерки за финансово стабилизиране на една страна. С тези мерки се цели да се спре спадането на курса на местната валута спрямо чуждестранните валути, да се повиши доверието в страната и в чужбина към местната валута и банковата система, да се затегне фискалната и кредитната дисциплина на базата на финансовата стабилизация да се създадат условия за оживление на реалния сектор на икономиката.
По-важните мерки на валутен борд са:
- паричната маса в обръщение трябва да бъде покрита изцяло с международни конвертируеми резерви
- местната валута се обвързва чрез определено неизменно съотношение със стабилна конвертируема чуждестранна валута;
- централната банка преустановява кредитирането на правителството и ограничава в голяма степен кредитирането на търговските банки.
Най-изгодните оферти за кредити
Сравнение на оферти и безплатни консултации
ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
Как работи валутният борд?
При валутен борд централната банка е задължена да поддържа 100% резерви от фиксираната валута за всяка единица от местната валута, издадена в обращение. Това означава, че всяка национална валута може да бъде обменяна за резервната валута при фиксирания курс.
Какви са предимствата на валутния борд?
Валутният борд може да помогне за стабилизиране на икономиката чрез намаляване на инфлацията и колебанията във валутния курс. Това създава предвидима икономическа среда и насърчава чуждестранните инвестиции.
Има ли недостатъци?
Недостатъците включват ограничена гъвкавост в паричната политика и зависимост от икономиката на страната, към която е фиксирана валутата. При икономически шокове, адаптирането може да бъде по-трудно.
Вижте още:
Какво да избера – кредит в левове или в евро?
Най-изгодни ипотечни кредити
Коя е най-изгодната лихва?
Всички кредитни калкулатори на едно място